sobota 16. prosince 2017

Vánoční šílenství

Řekla jsem si, že nebudu psát o Vánocích. Žádný vánoční playlisty, oblíbené vánoční filmy, oblíbené vánoční ponožky... Nic takového. Čím více opakuju slovo "vánoční", tím více mi leze na nervy. Nechápejte mě špatně - mám ráda Vánoce. Ale čím více mi je cpou, tím více si přeju, aby to už bylo za námi. 

Začne to asi na konci října, kdy se vám někdo zmíní o tom, že jde nakupovat dárky, případně jestli už vy máte nakoupeno. Ale jelikož nemáte ani potuchy, co komu dát, začíná se vás pomalu zmocňovat panika. Pak ve městě rozvěsí vánoční výzdobu, rozsvítí stromeček, začnou trhy... Vypukne hrozný šílenství. Na Youtube se objevují "vánoční hauly" - nakupování cetek ve velkém. Pro mně naprosto nesmyslný utrácení peněz na blbosti, které budou mít 14 dní na okně a pak letěj do krabice. Ale co, jsou to jejich peníze, ať si dělají co chtějí.

Výsledek obrázku pro christmas meme

Typy na vánoční dárky - vy, kteří takové články píšete, se na mně nezlobte, ale nepovažuji to za něco, co by se muselo každý rok sepisovat a zveřejňovat pro celý svět. Na každém blogu, v každém internetovém i tištěném magazínu najdete to samé. Pointa je v tom, že člověka, kterému ten dárek dáváme, musíte trochu znát. Určitě existují univerzální dárky jako hrnečky nebo ponožky, které nikoho neurazí, ale to vám vydrží na dvoje Vánoce, a dál? Předpokládám, že většinou dáváte dárky lidem, které znáte už déle, rodině a kamarádům. Měli by jste je trochu znát. Co je zajímá a baví, co se jim líbí a co naopak nesnáší. Asi bych si rozmyslela, než někomu koupím nějakou kravinu, která mu bude jen stát na poličce a bude na ní sedat prach. Nedávám dárky jen proto, abych je z formality dala, ale proto, abych jim udělala radost. Proto si rozmyslím, než dám někomu svíčku nebo něco dobrého - má tohle vůbec rád/a? Jako kosmetické sady - příšerně neosobní. Připadá mi to jako ,,no, viděla jsem to tam a nevěděla jsem co ti koupit, tak tady to máš a čau.". Kosmetika je dobrý dárek, ale když už, tak tu sadu krémů a sprchových gelů sestavte sami, kupte ozdobnou taštičku a můžete k tomu přidat věnování. A pokud jste šikovní, nejlepší je vůbec něco vyrobit. Určitě to ocení více, i když to nebude perfektní.


Tradice ve mně vyvolává pocit, že jde o takovou niterní záležitost, kterou nemůžete uplatit univerzálně na všechny Čechy. Nutit někomu, aby dodržoval na každou cenu tohle a támhleto, protože jinak není správný vlastenec... proč? Každá rodina má svoje specifické tradice a vůbec se nemusejí týkat lití olova, krájení jablka nebo chození do kostela. Jsou to drobnosti, které se za tradice vůbec nepovažují - co mají ke štědrovečerní večeři (a jestli ji vůbec mají), kdy rozbalují dárky, jestli jim dárky nosí Ježíšek, Santa Claus nebo Děda Mráz, jak si zdobí stromeček a kdy, na jaké koukají filmy nebo pohádky a jestli vůbec.... Taky máme v rodině svoje tradice, které by jiní neuznávali. Můžete si vybrat z nabídky a nebo si vytvořit vlastní. Není to "pokud nebudete dělat tohle, nebudou to správný Vánoce!".  

Když jsem byla malá, těšila jsem se na dárky a mnohem více jsem to prožívala. Psala jsem dopis Ježíškovi, chodila na vánoční besídku, vyráběla vánoční dekorace ve školní družině,... Ale teď to vidím z jiné strany, pochopitelně. Samozřejmě mám vánoční stromeček a asi 4 oblíbené vánoční písničky. Těším se na cukroví a až se sejde rodina. To poslední mám snad nejraději. Tím, jak jsem teď pryč od rodiny (alespoň z tátovi strany), nevídáme se tam často a fakt se těším, až se zase uvidíme. Navíc se ještě letos budu učit na zkoušky. Proč ne!

Nechci moralizovat a mluvit o tom, jak je rodina nejdůležitější a podobně... Ne každý má to štěstí, že ji má a nebo se z jakéhokoliv důvodu spolu nebaví a nevychází. Jenže lidem se to cpe z televizních reklam plných amerických úsměvů a nablýskaných obýváků a potom mají pocit, že pokud jsou na Štědrý den sami, je něco špatně v nich a měli by si to vyčítat. Tak proč jim to předhazovat. Jsou takoví, kteří jsou 24. prosince sami, protože jejich partner jde do práce a taky to přežijí. Nakonec, jsou to jenom Vánoce, ne konec světa. 


9 komentářů:

 1. Podle mé zkušenosti, pokud to masochisticky nevyhledáváš, nikdo ti nic necpe. Televize... tu fakt nemůžu soudit, protože ji nemám. Ale na internetu se s tím nesetkávám od doby adblocku, který mi umožnil "vymazat" rámeček krásné z hlavní stránky blogu. Na youtube mi nikdo fakt vánoční videa necpe, pokud je sama nevyhledám a youtube mi pak nezačne podsouvat podobná, takže pokud tam na někoho vyskakují, začal s tím stejně on. Řešit dárky v říjnu mi nepřijde přehnané, ale ideální - lepší než pak v druhý půlce prosince zavalit poštu, začít šílet, že jsem lemra, která všechno nechá na poslední chvíli, nervovat se, jestli to tou poštou dojde (nedojde, protože těch lemer je víc jak milion) a nadávat. Já mám dárky od září. A výzdoba od října nebo listopadu mi vůbec nevadí, vánoční výzdoba, i sebekýčovitější, se mi hrozně líbí a nejradši bych měla totálně přecpanej dům výzdobou, baví mě i rozmisťovat. Takže souhlasím asi s tím, že obecné rady co komu dát, nakupování ptákovin a hygienických potřeb je zbytečný a hlavně neosobní a vyjadřuje, jak moc jedno dárci je, co obdarovaného zajímá, to ostatní je ale jen vyloženě o tom, co člověk sám hledá a co sám přitahuje. Fakt mi nepřijde, že by na mě něco vyskakovalo a všechno na mě útočilo Vánoci. Kdybych neměla kancelář na náměstí, kde jsou trhy, tak přes týden poznám Vánoce jen podle ozdobených lamp a přes víkend, kdy stíhám nakupovat, podle koled v obchoďáku, tím to hasne.

  OdpovědětVymazat
 2. Jak tak koukám letos kolem mě a přátel jsou lidé, které se nějak extra na Vánoce netěší spíš naopak… je to smutné. Ale také to mám podobně, těším se na volno, ale … no musím říct, ale že už se i začínám těšit. Ale že bych měla vánoční náladu to ne, ani trhy už nepůsobí nějak vánočně (nemám ráda davy lidí, byla jsem tam jeden den hned brzo ráno a to se dalo a bylo to fajn, ale vánoční atmosféra stejně nikde). Kamarádka vánoční nákupy nechala na poslední chvíli, takže jdu s ní dneska a asi se z toho zblázním. Já naštěstí dárky kupuji docela předem, takže už vše mám :).

  Já to mám podobně, jasně jako dítě (mám bráchu mladšího o 6,5let, takže mi to vydrželo déle - dokud byl s dárků nadšený a věřil na Ježíška, tak to bylo super)...pak to bylo takové fajn, jsem s rodinou, ale dárky už mě nějak nebrali a pak se to nějak změnilo a těšila jsem se, co řekne rodina na dárky, které jsem vybrala. Je to hezké vidět v jejich očí radost, překvapení…
  Zrovna včera kamarádka mi říkala, že asi s přítelem nebudou mít stromeček. Nevím, ale asi po našem sezení má jiný názor a to, že teda stromeček si pořídí. Nemusí mít nazdobený dům, ale bez stromečku, to už mi přijde fakt smutné :D. Na televizi nekoukám, takže to cpaní Vánoc jde okolo mě. Vážně, ani v obchodech atak jsem si ničeho moc nevšimla :).

  OdpovědětVymazat
 3. To přesně taky nechápu. Ty hauly. Ty miliardy krávovin. Vede NotSoFunnyAny, která si zařídí svůj byt minimalisticky a potom si nakoupí 18 hrnečků, každej jinej, 20 paroží na hlavu, 400 svetrů... Nechápu. Tipy na dárky taky nechápu. Nikdy mi to nepomohlo. Sám člověk ví, co komu koupit apod. Navíc se ty tipy objevují v době, kdy to mám rozmyšlené nebo nakoupené :D...

  OdpovědětVymazat
 4. já mám vánoční blbiny hrozně ráda. svetry, hrnečky, světýlka, filmy, čelenky a dívat se, kdo co komu kupuje. paradoxně až poslední dva roky to ale takhle mám, dřív jsem vánoce neměla ráda vůbec, nejspíš právě proto, že co se týče rodiny, moc to neprožívám - u nás se vždycky hlavně řve, nadává a nakonec břečí, takže se snažím si to zpříjemnit jinak. materialismus většinou nezklame :)

  OdpovědětVymazat
 5. Vánoce jsou prostě všude a to neovlivníš. Mohli by to méně lidem cpát, to souhlasím, ale některé vánoční propagace i krásně naladí na vánoční náladu.

  Letos jsem koukala na jedny vánoční tipy na dárky a něco jsem v tom i našla. Samozřejmě, že se dávají spíše dárky, které jsou osobní, ale něco originálního jsem našla a použila jako dárek:-).

  OdpovědětVymazat
 6. Milujem Vianoce, aj keď tento rok ani nemám pocit, že by nejaké boli. Asi už začína to obávané dospievanie. :D Niekedy aj mne lezie na nervy, ako sa im nedá vyhnúť a z vianočných pesničiek v obchodnom centre mi je už zle, ale to môže byť tým že som tam dnes strávila pár hodín hľadaním darčekov. A články o tipoch na darčeky si niekedy pozriem, ale nikdy som tam nenašla nič využiteľné. Príde mi, že často sú to už stokrát zrecyklované nápady. Ale z času na čas proste potrebujem inšpiráciu. Môj otec na Vianoce nič nechce, nič nepotrebuje a to, čo ma napadne že by ho aj mohlo potešiť neviem nájsť, takže som opäť na začiatku. Robím čo môžem aby som mu nekúpila kozmetiku, pretože kozmetické sady aj mne prídu ako dosť neosobný darček vhodný skôr pre niekoho, koho človek až tak dôverne nepozná, a chcem mu urobiť radosť, ale nie je to jednoduché. :D Inak ani ja som nikdy nebola niekto, kto si zdobí izbu podľa sviatkov, pretože úprimne, som priveľmi lenivá na to, aby som sa dlho morila s niečím čo o dva týždne aj tak dám preč. :D Ale príde mi to milé, že sú ľudia čo si s tým dajú toľko námahy a nielen ozdobia stromček, ale rovno celý dom. Nerozumiem tomu, ale určite to má svoje čaro. :D

  OdpovědětVymazat
 7. Zajímavý článek�� Já úplně tak nesouhlasím podle mě právě když začneš kupovat dárky od října tak se vyhnes stresu protože nezačnes šílet v prosinci že ještě nic nemáš�� Jinak s tím posledním souhlasím�� A náhodou tipy na dárky se mi líbí ty články kdyzbto není furt na stejné brdo já se třeba isnpirovala dárkem pro babičku�� Podle mě Vánoce jsou hezké svátky když člověk nevnímá ty narvané nakupaky silenejch lidí a ignoruje televizní reklamy��

  OdpovědětVymazat
 8. Přesně také mi přijde zbytečnosti kupovat takovou vánoční výzdobu, vánoční svetry atd.. Články tipy na dárky jsem nikdy se neispirovala, protože jak píšeš musíš toho člověka znát. Ale vadí mi momentálně nejvíc, jak mi každý den chodí e-maily od eshopů, obchodů atd. že zlevňují a tak. Vánoce v posledních letech se staly spíš komerční hodně.

  http://shardofdreams.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
 9. Vánoce mám ráda, ale všeho s mírou. Když ti do telky a všude do obchoďáků cpou kolekce od října, tak jako pardon, ale už to přehánějí :D. Na YT i na blozích se setkávám s články o dárcích, výzdobě, apod, ale to mi až tak nevadí. Když nechci, nečtu je, občas ale najdu fajn nápad :).
  Vánoce jsou komerční svátek, všichni u nás doma je strašně hrotí, což je úrodná půda pro hádky :D. Nojo, asi se to nezmění :).

  www.maly-kousek-nebe.blog.cz

  OdpovědětVymazat